Diety

Na trhu existuje mnoho diet, které již vyzkoušelo množství lidí ve snaze snížit svou tělesnou hmotnost. Hlavní důvody diet jsou většinou stále stejné. Jsme nespokojeni se svým zevnějškem, případně pociťujeme tlak okolí, ať už od blízkých nebo z médií, které určují jakýsi "trend krásy" a říkají nám, co se dnes společností považuje za hezké a přijatelné. V jiném případě jsou to i vážnější – zdravotní důvody, které nás dovedou na cestu redukce váhy.

Před tím, než se rozhodneme, kterou dietu podstoupíme, máme na ni povětšinou stejné nároky: zhubnout co nejrychleji, bez jo-jo efektu a nejlépe bez hladovění. Podívali jsme se na nejčastější redukční programy, kterými lidé podstupují a přinášíme vám jejich přehled spolu s výhodami a riziky, která jednotlivé diety s sebou nesou.

Atkinsova dieta

Atkinsova dieta se stala oblíbenou zejména v posledních letech, a to hlavně na území USA. Podobně jako bílkovinná dieta, i Atkinsova dieta je založena na 4 fázích redukce hmotnosti.

Během první fáze hubnutí (známá také jako indukční fáze) jsou sacharidy výrazně omezeny na minimum (jen 20 g sacharidů denně). Příjem tuků se kvůli nežádoucí ztrátě svalové hmoty zvyšuje na 100 g denně, stejně jako příjem bílkovin, který by měl být alespoň na úrovni 150 gramů / den.

Mezi doporučené potraviny, bohaté na bílkoviny, během první fáze patří:

Kvalitní uzeniny, maso, ryby, vajíčka, sýry – gouda, hermelín, mozzarella, mořské plody či proteinové nápoje, máslo, rostlinné oleje či avokádo. 1. fáze trvá 2 týdny a během ní by se měl snížit inzulín v těle a stoupnout hladina adrenalinu a glykogenu. Hmotnost jde během této fáze dolů velmi rychle.

Ve druhé fázi se hubnutí o něco zpomaluje a k jídlu je povoleno přidávat po 5 g sacharidů na den až po bod, kdy se hubnutí zastaví. Tento bod se také nazývá zlomová sacharidová úroveň hubnutí a u každého je individuální.

Výhody:

 • Rychlý váhový úbytek zejména v počáteční fázi diety

Nevýhody:

 • Zvýšený příjem živočišných nasycených tuků může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi
 • Je nevhodná zejména pro lidi, kteří trpí srdečně – cévními onemocněními

Připravená dietní jídla

Velkým hitem se v posledním období staly hotová dietní jídla, které si klienti mohou předem objednat, mnohokrát podobným způsobem, jak funguje klasická donáška jídel. V případě, že potřebujete v krátkém čase shodit přebytečná kila, tato dieta není až tak vhodná, protože jednotlivá jídla obsahují množství sacharidů, které redukci váhy zpomalí. Přesto jsou takto připravená jídla vhodným způsobem stravování například po ukončení diety, při snaze udržet si optimální hmotnost co nejdéle. Rozhodně jsou lepším řešením než fastfood a tvoří dobrý základ pro zamezení návratu ke špatným stravovacím návykům.

Výhody:

 • Jídla jsou předem připravené a stačí je pouze ohřát v mikrovlnce
 • Jídla tvoří dobrý základ pro vytvoření zdravých stravovacích návyků

Nevýhody:

 • Jídla obsahují množství sacharidů, díky čemuž se nehodí na rychlou redukci hmotnosti

90denní dieta

Pokud dlouhodobě bojujete s kily navíc, určitě jste už slyšeli o 90denní dietě, zda o 90denní rozlišovací dietě. Mnoho lidí si ji pochvaluje zejména kvůli tomu, že se během ní nemusí úplně vzdát nezdravých jídel. V jídelníčku 90denní diety jsme dokonce našli jídla jako pizza, sladkosti, pečivo, či těstoviny.

Princip 90denní diety

Dieta je postavena na střídání 4 dnů (cyklů): bílkovinný den, škrobový den, sacharidový den, vitamínový den. Jak už samotné názvy napovídají, každý den je zaměřen na přijímání pokrmů jednoho energetického typu. Kromě toho, 29. den diety je založen výhradně na pití vody – tehdy byste celý den vůbec jíst neměli. Přijímání tekutin se samozřejmě doporučuje ve velkém množství i během diety.

Během diety je samozřejmě doporučený pravidelný pohyb – cvičení, procházky, sport v jakékoliv formě.

Příklad jídelníčku 90denní diety:

 • Uhlohydrátový (sacharidový) den
  • Snídaně: banány, oříšky, pohankové vločky
  • Oběd: mrkvová polévka, pečivo, těstoviny se sýrovou omáčkou, nebo pizza
  • Večeře: koláč, 3 kopečky zmrzliny, tabulka čokolády
 • Bílkovinný den
  • Snídaně: ovoce, jablka se sušenými švestkami
  • Oběd: vývar, grilované krůtí nebo kuřecí maso, dušená zelenina
  • Večeře: grilované maso – krůtí, dušená zelenina

Výhody:

 • Během diety jíte prakticky to, co chcete, musíte jen dodržovat dny na to určené k úbytku váhy dochází vzhledem k povaze diety (nízkoenergetická)

Nevýhody:

 • Už z jídelníčku lze pozorovat, že dieta není vůbec vyvážená a nenaučíte se během ní zdravým stravovacím návykům.
 • Dieta nerespektuje přirozený cyklus trávení člověka (větší výdej energie během dopoledne a snížení aktivity organismu v pokročilých hodinách) - mnohokrát je ve večerních hodinách dovoleno jíst více, než je pro organismus nezbytné.
 • Dieta nerespektuje rozumný poměr příjmu zeleniny a ovoce během dne 

Dukanova dieta

Zejména mezi zahraničními celebritami se velmi rozšířila Dukanova dieta, která se podobně jako bílkovinná skládá ze 4 základních fází.

Během první fáze diety (útočná fáze) je povoleno jíst pouze bílkoviny, doplňováno pravidelným pitným režimem. Bílkoviny lze přijímat téměř v neomezeném množství, ostatní potraviny byste během první fáze měli zcela vyloučit. Doporučuje se doplnit jídelníček o ovesné otruby, které mají schopnost zachytit tuky a cukry. Délka první fáze v podstatě závisí na tom, kolik si přejete zhubnout. Doporučení: redukce váhy do 5 kg – fáze by měla trvat 2 dny, redukce mezi 5–10 kg – fáze by měla trvat 3 dny, při snaze zhubnout 20 kg - 5 dní. Fáze by však neměla překročit více než 10 dní.

Ve druhé fázi přidáváte k jídlům z předchozí fáze zeleninu, nadále je třeba přijmout 2–3 litry tekutin denně. Jídla se snažíme připravovat zdravě – na páře, suchém grilu nebo vařením ve vodě. Nadále konzumujeme ovesné otruby (1 a půl PL / den)

Konsolidační - 3 fáze by měla nastat tehdy, pokud jste dosáhli požadovanou redukci hmotnosti. Důležitá je zejména proto, abyste se nevrátili k předešlým stravovacím návykům a vyhnuli jste se tak jojo efektu. Doporučuje se v této fázi setrvat za každý shozený kilogram 10 dní (tzn. Pokud jste zhubli 7 kg, ve fázi setrváte 70 dní). Jídelníček během 3. fáze je o něco pestřejší, můžete přidat ovoce, dva krajíce celozrnného chleba / den, 40 g sýra / den, celozrnnou rýži, čočka, fazole, hrášek. 4. fáze, tzv. konsolidační se považuje za celoživotní fázi. Dodržovat byste měli 3 hlavní pravidla: jeden den v týdnu by měl být bílkovinný den, hýbejte se a sportujte, a přijímejte 3 polévkové lžíce ovesných otrub denně.

Výhody:

 • Rychlá redukce váhy, povzbuzující výsledky během počátečních fází

Nevýhody:

 • Zelenina je během první fáze zcela zakázána, příjem živin během diety není vyvážený, rovněž není dodržen poměr živočišné a rostlinné stravy. Kvůli neomezenému příjmu bílkovin v první fázi prostřednictvím živočišné stravy není doporučená pro lidi se srdečně – cévními onemocněními

Dělená strava

Zejména koncem 90. let se stala velmi oblíbenou dieta založená na principu "dělení" stravy. Spočívá v zařazení potravin do jednotlivých kategorií: bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny. V rámci diety nekombinujeme potraviny z různých kategorií, protože jedením "všeho se vším" dochází k zatěžování organismu a tím ke zhoršenému trávení.

Během diety je tedy třeba uvažovat, co s čím sníte a regulovat tak obsah porcí.

 • 1. skupina – bílkovinná (někdy i živočišná) zahrnuje libové maso, ryby, sójové a mléčné výrobky, tofu, sýry, vajíčka a luštěniny. Dovolené je i méně sladké ovoce – citrusy, angrešt, rybíz, a různé exotické ovoce.
 • 2. skupina – sacharidová (někdy i rostlinná) obsahuje produkty jako těstoviny, pečivo, rýže, výrobky z mouky. Zařazují se sem i potraviny jako kukuřice, kapusta, sladké ovoce (banán, hruška, sušené ovoce) a brambory.
 • 3. skupinu tvoří neutrální potraviny a během stravování je můžeme kombinovat s bílkovinnou i sacharidovou potravou. Patří tam jogurty, tvaroh, sýry, olivový olej a většina zeleniny.

Výhody:

 • Jelikož obsah svého jídelníčku musíme přísně kontrolovat, učí nás stravovat se pravidelně a dodržovat denní příjem energie

Nevýhody:

 • Dieta je náročná zejména kvůli omezení kombinace výše uvedených skupin (ne v každé situaci je možné rozdělit si potraviny podle doporučení), proto je nejvhodnější stravu si předem připravit
 • Dieta nebere ohled na přirozenou potřebu příjmu živin
 • Hubnutí během diety je tedy výsledkem nižšího příjmu energie a samotné "dělení potravin" není důvodem ztráty hmotnosti.

Jednostranné diety

Při snaze zhubnout se častokrát setkáváme se zaručenými, rychlými dietami, které slibují váhový úbytek na základě konzumace pouze jednoho druhu potravin, nebo striktního vyloučení některých pokrmů. Jak fungují jednostranné diety a jsou pro náš organismus vůbec zdravé?

Bez sacharidová dieta

Jak již napovídá samotný název, bez sacharidová dieta je založena na nulovém příjmu sacharidů. Je třeba držet ji několik týdnů a oblíbená je zejména mezi lidmi, kteří chtějí zhubnout v co nejkratším čase a nechtějí se vzdát tučnějších jídel.

Protože organismus nepřijímá během diety prakticky žádné sacharidy, tělo jako zdroj energie využívá tuk, který začne štěpit. Během diety můžete jíst maso, uzeniny, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, zeleninu a neslazené nápoje. Naopak, zakázané jsou jakékoliv sladkosti, bílé pečivo, ovoce, slazené nápoje a samozřejmě všechen alkohol.

Výhody:

 • Rychlý úbytek váhy

Nevýhody:

 • Jelikož tělo nepřijímá žádné sacharidy, budete mít pravděpodobně chuť na sladké a také můžete pociťovat zvýšenou únavu.
 • Jakmile se vrátíte k normální stravě, riziko jojo efektu je velmi vysoké

feelbetter

Dita Kissová

Feel Better s.r.o.
Houbalova 6b, 628 00 Brno

IČ: 03814289
DIČ: CZ03814289

Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Brně, oddíl C, vložka 86918

+420 604 201 877
dita.kissova@feelbetter.cz
mdieta.feelbetter.cz

Otevírací doba:
po-pá: 09:00 - 17:00
so-ne: dle objednání